Lipiec 2018
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
  Oswajanie nowego kota
  Przygarnięcie kotka ze schroniska jest doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że często są to zwierzęta nie do końca oswojone, które boją się człowieka i nie umieją jeszcze funkcjonować w normalnych, mieszkalnych warunkach. Przede wszystkim, zwierzę powinno zostać na początku zaszczepione, odpchlone i odrobaczone. Kontrola weterynaryjna jest podstawowym elementem, który należy wykonać po wzięciu zwierzęcia ze schroniska. Często lekarz proponuje kastracje, bądź sterylizację, jeżeli nie chce się mieć potomstwa, zdecydowanie warto się na te zabiegi zgodzić. Po przywiezieniu kota do domu, warto ma dać na początek szansę zapoznania się tylko z jednym pomieszczeniem. Danie mu od razu do dyspozycji całego mieszkania może go przytłoczyć i tylko wzmóc potrzebę ucieczki. W tym pomieszczeniu powinna również stać kuweta. Dopiero, gdy nauczy się z niej korzystać i oswoi tym pokojem, można jego okno na świat odrobinę otworzyć. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości. Koty są indywidualistami i tylko od nich zależy, jak szybko przyzwyczają się do nowego właściciela i pomieszczenia. Często zwierzęta drapią i gryzą, bronią się, dlatego trzeba zachować względem zwierzaka dużą rozwagę. Kontakt na siłę nie odniesie skutku. Nawiązywanie nici porozumienia warto zacząć od drapania pupila po głowie. Gdy zacznie to akceptować, można spróbować delikatnie drapać go również pod brodą oraz po grzbiecie. Nie można od razu brać kota na ręce, ani przytulać go. Często nawet oswojone, lubiące kontakt z człowiekiem koty, nie lubią tego typu czułości. Gdy ma się pewność, że kot jest spokojny i pewny pomieszczenia, można zacząć go zostawiać samego na większym terytorium. Nie można jednak przenosić kuwety z miejsca na miejsce, gdyż zwierzak może zacząć brudzić, gdzie popadnie, gdyż będzie czuł się oszukany, nie mogąc znaleźć swojej kuwety. Jeżeli jednak znajdzie się nieczystości kota poza kuwetą, należy je dokładnie wyczyścić i zdezynfekować specjalistycznymi produktami, by kot nie czuł swojego zapachu i nie załatwiał się tam częściej.

Mieć psa. Wyzwanie?

Zanim zdecydujesz się na to, żeby stać się posiadaczem psa lub kota powinieneś ustalić wszystkie za i przeciw. To nie jest kupno zabawki, którą można odstawić w kąt, kiedy Ci się znudzi. To cały szereg obowiązków i to na długie lata. Zwłaszcza pies wymaga szczególnej troski i należytego traktowania. Właściciele psów twierdzą nawet, że z czworonogiem jest nawet więcej obowiązków niż z dzieckiem, które przecież dorasta i staje się samodzielne. Nie musisz z dzieckiem wychodzić na podwórko by pobawiło się z kolegami, nie musisz go odprowadzać do szkoły, kiedy chodzi już do gimnazjum. Powoli dziecko staje się przecież dorosłe i samo zaczyna o siebie dbać, organizować sobie życie. Z psem jest naprawdę inaczej i są to obowiązki każdego dnia. Na przykład wychodzenie kilka razy dziennie na świeże powietrze, aby pies załatwił potrzebę fizjologiczną. Musisz to zrobić bez względu na pogodę i wiek psa. Musisz o niego dbać, kapać, czesać, karmić.

Pies nawet, kiedy dorośnie nie zacznie przecież sam się pielęgnować. Będzie bardziej posłuszny, o ile poświęcisz odpowiednia ilość czasu żeby go wychować. Powinieneś tez zapoznać się z informacjami na temat danej rasy, która Ci się podoba. Niektóre wymagają bowiem szczególnego traktowania, szczególnych warunków, szczególnego jedzenia i pielęgnacji. Musisz poświecić mu nie tylko odpowiednia ilość czasu, ale również musisz nastawić się na ponoszenie kosztów. Na jedzenie, lekarstwa w razie choroby. Opieka weterynaryjna dla zwierząt to gabinety prywatne. Nie spodziewaj się, ze specjalista przyjmie cie za darmo. Nie istnieją w tym środowisku bezpłatne przychodnie rodzinne, jak w przypadku ludzi. Musisz tez zastanowić się czy naprawdę będziesz miał czas, by zając się zwierzakiem. Jeśli dużo pracujesz i twoich domowników tez wiecznie nie ma w domu, pomyśl, kto zajmie się psem podczas twojej nieobecności. Czy pies zasługuje na to, były cały dzień być zamkniętym w domu? Na pewno nie. Musisz więc mieć świadomość, że nawet jeśli kochasz zwierzęta nie zawsze będziesz w stanie zapewnić mu właściwą opiekę.

3 odpowiedzi na „Mieć psa. Wyzwanie?