Lipiec 2018
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
  Oswajanie nowego kota
  Przygarnięcie kotka ze schroniska jest doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że często są to zwierzęta nie do końca oswojone, które boją się człowieka i nie umieją jeszcze funkcjonować w normalnych, mieszkalnych warunkach. Przede wszystkim, zwierzę powinno zostać na początku zaszczepione, odpchlone i odrobaczone. Kontrola weterynaryjna jest podstawowym elementem, który należy wykonać po wzięciu zwierzęcia ze schroniska. Często lekarz proponuje kastracje, bądź sterylizację, jeżeli nie chce się mieć potomstwa, zdecydowanie warto się na te zabiegi zgodzić. Po przywiezieniu kota do domu, warto ma dać na początek szansę zapoznania się tylko z jednym pomieszczeniem. Danie mu od razu do dyspozycji całego mieszkania może go przytłoczyć i tylko wzmóc potrzebę ucieczki. W tym pomieszczeniu powinna również stać kuweta. Dopiero, gdy nauczy się z niej korzystać i oswoi tym pokojem, można jego okno na świat odrobinę otworzyć. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości. Koty są indywidualistami i tylko od nich zależy, jak szybko przyzwyczają się do nowego właściciela i pomieszczenia. Często zwierzęta drapią i gryzą, bronią się, dlatego trzeba zachować względem zwierzaka dużą rozwagę. Kontakt na siłę nie odniesie skutku. Nawiązywanie nici porozumienia warto zacząć od drapania pupila po głowie. Gdy zacznie to akceptować, można spróbować delikatnie drapać go również pod brodą oraz po grzbiecie. Nie można od razu brać kota na ręce, ani przytulać go. Często nawet oswojone, lubiące kontakt z człowiekiem koty, nie lubią tego typu czułości. Gdy ma się pewność, że kot jest spokojny i pewny pomieszczenia, można zacząć go zostawiać samego na większym terytorium. Nie można jednak przenosić kuwety z miejsca na miejsce, gdyż zwierzak może zacząć brudzić, gdzie popadnie, gdyż będzie czuł się oszukany, nie mogąc znaleźć swojej kuwety. Jeżeli jednak znajdzie się nieczystości kota poza kuwetą, należy je dokładnie wyczyścić i zdezynfekować specjalistycznymi produktami, by kot nie czuł swojego zapachu i nie załatwiał się tam częściej.

Yorkshire Terrier

Niektórzy twierdzą, ze psy rasy Yorkshire Terrier to miniaturowa i żywa zabawka. Pomijając fakt, że żadne zwierzę nie może być traktowane jak zabawka, musimy mieć świadomość, że popularny York wymaga bardzo dużo uwagi i poświecenia. Przede wszystkim z uwagi na bardzo małą wielkość i długi włos, bardzo często musi być poddawany kąpieli. Jest bardzo mały ale ruchliwy, dlatego uwielbia biegać, przez co jego sierść bywa naprawdę bardzo brudna. Kiedyś rasa ta była traktowana jako myśliwska. Wspaniale sprawdzała się w polowaniach na gryzonie. Dziś, nie rzadko można spotkać sklepy z ubraniami dla tej rasy, a nawet salony piękności. Są jak maskotka, ale bardzo wymagająca. Z jednej strony zajmuje mało miejsca, w związku z czym bez trudu można ja trzymać w małym mieszkaniu w bloku. Lubi natomiast ruch, dlatego długie spacery, podczas których York musi się wyszaleć są obowiązkowe i to kilka razy dziennie. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, ze Yorki bardzo rzadko udaje się wychować. Są strasznie nieusłuchane i z reguły robią co chcą.

Nie są natomiast agresywne, co jest dobrą informacją dla rodzin z dziećmi. Trzeba też wspomnieć o tym, że powiedzenie „nie widać go wcale, ale słychać na kilometr” doskonale pasuje do tej rasy. Są to bowiem psy bardzo hałaśliwe i szczekając, zwykle chcą zwrócić na siebie uwagę otoczenia. Lubia być bowiem w centrum uwagi – dosłownie jak małe dzieci. Jeśli chodzi o pielęgnację, trzeba się przygotować na spore wydatki w punktach kosmetycznych. Rożnego rodzaju specjalne szampony, odżywki to naprawdę du że koszty. regularnie odwiedzać tez należy fryzjera, który zapanuje nad długim włosem naszego czworonożnego malucha. Nie należy też zapominać o konsultacjach weterynaryjnych. Z uwagi na dość niska wagę, bardzo często zdarzają się u tej rasy choroby serca. i problemy z układem oddechowym. Dlatego od pierwszych dni życia, dobrze aby pies był pod stała kontrolą lekarską. Weterynarz udzieli Ci tez niezbędnych porad odnośnie pożywienia dla tej delikatnej i bardzo miłej rasy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.