Sierpień 2018
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Oswajanie nowego kota
  Przygarnięcie kotka ze schroniska jest doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że często są to zwierzęta nie do końca oswojone, które boją się człowieka i nie umieją jeszcze funkcjonować w normalnych, mieszkalnych warunkach. Przede wszystkim, zwierzę powinno zostać na początku zaszczepione, odpchlone i odrobaczone. Kontrola weterynaryjna jest podstawowym elementem, który należy wykonać po wzięciu zwierzęcia ze schroniska. Często lekarz proponuje kastracje, bądź sterylizację, jeżeli nie chce się mieć potomstwa, zdecydowanie warto się na te zabiegi zgodzić. Po przywiezieniu kota do domu, warto ma dać na początek szansę zapoznania się tylko z jednym pomieszczeniem. Danie mu od razu do dyspozycji całego mieszkania może go przytłoczyć i tylko wzmóc potrzebę ucieczki. W tym pomieszczeniu powinna również stać kuweta. Dopiero, gdy nauczy się z niej korzystać i oswoi tym pokojem, można jego okno na świat odrobinę otworzyć. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości. Koty są indywidualistami i tylko od nich zależy, jak szybko przyzwyczają się do nowego właściciela i pomieszczenia. Często zwierzęta drapią i gryzą, bronią się, dlatego trzeba zachować względem zwierzaka dużą rozwagę. Kontakt na siłę nie odniesie skutku. Nawiązywanie nici porozumienia warto zacząć od drapania pupila po głowie. Gdy zacznie to akceptować, można spróbować delikatnie drapać go również pod brodą oraz po grzbiecie. Nie można od razu brać kota na ręce, ani przytulać go. Często nawet oswojone, lubiące kontakt z człowiekiem koty, nie lubią tego typu czułości. Gdy ma się pewność, że kot jest spokojny i pewny pomieszczenia, można zacząć go zostawiać samego na większym terytorium. Nie można jednak przenosić kuwety z miejsca na miejsce, gdyż zwierzak może zacząć brudzić, gdzie popadnie, gdyż będzie czuł się oszukany, nie mogąc znaleźć swojej kuwety. Jeżeli jednak znajdzie się nieczystości kota poza kuwetą, należy je dokładnie wyczyścić i zdezynfekować specjalistycznymi produktami, by kot nie czuł swojego zapachu i nie załatwiał się tam częściej.

Wytworne koty

Mimo, ze większość kotów to tak zwane dachowce, jest także rasa, którą można uznać za bardziej wytworną. To egzotyczne perskie koty, które lepiej czuja się w domu, wylegując na wygodnym fotelu niż na świeżym powietrzu. To typowe koty, których charakterystyczną cecha jest niezwykłe lenistwo. Poruszają się bardzo powoli, dostojnie, jakby były dumne ze swojego wyglądu. Dobrze jest mieć w pobliżu domu niewielka działkę, gdzie mogą wylegiwać się na słońcu, jednak i tak zdarzają się charaktery, które wola zacisze domowej atmosfery. Persy bardzo często uczestniczą w wielu wystawach rasowych kotów, jednak te, które zdobywają medale są naprawdę wyjątkowe. Ich właściciele dbają o nie i pielęgnują z należytą starannością. Dobierają odpowiednia karmę, ponieważ karmienie takiego kota zwykłym pożywieniem, może spowodować, że utracą piękny i bujny włos. A przecież to właśnie długa sierść jest ich cecha charakterystyczną.

Właściciele dbają również o właściwą pielegnację, często korzystają z usług specjalistycznych salonów fryzjerskich, zwłaszcza przed wzięciem udziału w takiej wystawie. Koty wystawowe zawsze maja swój rodowód. Jednak wystawienie certyfikatu jest uzależnione od spełnienia wielu warunków. Czasami zdarzają się drobne niedociągnięcia w sylwetce, drobna wada w kształcie stawów i automatycznie kot ulega dyskwalifikacji. Koty perskie bardzo lubią dzieci, chociaż bardzo trudno jest ich wciągnąć do zabawy. Dlatego dzieci bardzo często oceniają je jako nudne koty. Są faktycznie znudzone i leniwe, ale to dodaje im uroku i atrakcyjności. Z jednej strony lubią zwracać na siebie uwagę, z drugiej strony i tak robią co chcą ze względu na swój uparty charakter. Sprawdza się powiedzenie, ze koty chodzą własnymi ścieżkami. Właściciele persów mówią, ze rasa ta wyróżnia się na tle innych dużą indywidualnością. I tylko właściciel takiego kota, przebywając z nim wiele lat, jest w stanie ocenić jaki humor danego dnia będzie miał jego pupil. Koty perskie żyją długo, z reguły te które właśnie maja ciepły i szczęśliwy dom są ze swoimi właścicielami nawet 15 lat.

Możliwość komentowania jest wyłączona.