Sierpień 2018
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Oswajanie nowego kota
  Przygarnięcie kotka ze schroniska jest doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że często są to zwierzęta nie do końca oswojone, które boją się człowieka i nie umieją jeszcze funkcjonować w normalnych, mieszkalnych warunkach. Przede wszystkim, zwierzę powinno zostać na początku zaszczepione, odpchlone i odrobaczone. Kontrola weterynaryjna jest podstawowym elementem, który należy wykonać po wzięciu zwierzęcia ze schroniska. Często lekarz proponuje kastracje, bądź sterylizację, jeżeli nie chce się mieć potomstwa, zdecydowanie warto się na te zabiegi zgodzić. Po przywiezieniu kota do domu, warto ma dać na początek szansę zapoznania się tylko z jednym pomieszczeniem. Danie mu od razu do dyspozycji całego mieszkania może go przytłoczyć i tylko wzmóc potrzebę ucieczki. W tym pomieszczeniu powinna również stać kuweta. Dopiero, gdy nauczy się z niej korzystać i oswoi tym pokojem, można jego okno na świat odrobinę otworzyć. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości. Koty są indywidualistami i tylko od nich zależy, jak szybko przyzwyczają się do nowego właściciela i pomieszczenia. Często zwierzęta drapią i gryzą, bronią się, dlatego trzeba zachować względem zwierzaka dużą rozwagę. Kontakt na siłę nie odniesie skutku. Nawiązywanie nici porozumienia warto zacząć od drapania pupila po głowie. Gdy zacznie to akceptować, można spróbować delikatnie drapać go również pod brodą oraz po grzbiecie. Nie można od razu brać kota na ręce, ani przytulać go. Często nawet oswojone, lubiące kontakt z człowiekiem koty, nie lubią tego typu czułości. Gdy ma się pewność, że kot jest spokojny i pewny pomieszczenia, można zacząć go zostawiać samego na większym terytorium. Nie można jednak przenosić kuwety z miejsca na miejsce, gdyż zwierzak może zacząć brudzić, gdzie popadnie, gdyż będzie czuł się oszukany, nie mogąc znaleźć swojej kuwety. Jeżeli jednak znajdzie się nieczystości kota poza kuwetą, należy je dokładnie wyczyścić i zdezynfekować specjalistycznymi produktami, by kot nie czuł swojego zapachu i nie załatwiał się tam częściej.

Wakacje z pupilem

Kiedy wyjeżdżamy na wakacje zawsze bierzemy podręczny zestaw leków dla całej rodziny. Jeśli mamy w domu czworonoga i zabieramy go na dwutygodniowy urlop, powinniśmy również pamiętać o swoim pupilu. Jego tez może dopaść choroba w czasie takiego wyjazdu. Najlepiej porozmawiać z weterynarzem, który dokładnie określi, co może się zdarzyć. Najczęściej jest to zmiana wody i problemy żołądkowe. Weterynarze zalecają więc, aby przed urlopem przyzwyczaić psa do picia wody niegazowanej zakupionej w sklepie, lub po prostu przegotowanej. Dzięki temu zmieniając miejsce pobytu możemy zaopatrzyć się w wodę tej samej marki. Unikniemy wówczas kłopotów z dolegliwościami żołądkowymi. Nie jest zalecana zmiana pożywienia. Jeśli nasz pies jest przyzwyczajony do stałej karmy suchej, czy mokrej jednej firmy, nie staraj się zmieniać jej w czasie urlopu. Co do zakwaterowania, zawsze przed przyjazdem do miejsca docelowego, pytaj czy dany hotel, pensjonat, czy kwatera prywatna jest przyjazna zwierzętom. Coraz więcej w naszym kraju jest takich ośrodków.

Właściwie nie wiadomo, czy wynika to z dużej konkurencji, czy z tego, że Polacy naprawdę kochają zwierzęta i nie rozstaja się z nimi nawet podczas swojego urlopu. Możesz tez skorzystać z hoteli dla psów, gdzie możesz zostawić pupila pod bardzo dobrą opieką. Na pewno będzie za Tobą tęsknił, jednak możesz mieć pewność, że zajmą się nim doskonali fachowcy. Ludzie, dla których opieka nad zwierzętami jest prawdziwą pasją. Nie oznacza to, ze tego rodzaju placówki są bezpłatne. Wręcz przeciwnie czasami są bardzo drogie. Jednak, kiedy swojego psa traktujesz jak należy nie będzie to dla Ciebie problemem. Możesz tez zostawić czworonoga u zaprzyjaźnionej rodziny, która zna Twojego psa i masz do niej całkowite zaufanie. Gorzej, gdy chcesz zabrać go w podroż za granicę. Wtedy musisz stosować się do przepisów danego kraju, dotyczących transportu i wywozu zwierząt. Konieczne będzie również wyrobienie odpowiedniego paszportu dla psa. Czasami czekają Cię dodatkowe szczepienia i okres kwarantanny.

Możliwość komentowania jest wyłączona.