Sierpień 2018
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Oswajanie nowego kota
  Przygarnięcie kotka ze schroniska jest doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że często są to zwierzęta nie do końca oswojone, które boją się człowieka i nie umieją jeszcze funkcjonować w normalnych, mieszkalnych warunkach. Przede wszystkim, zwierzę powinno zostać na początku zaszczepione, odpchlone i odrobaczone. Kontrola weterynaryjna jest podstawowym elementem, który należy wykonać po wzięciu zwierzęcia ze schroniska. Często lekarz proponuje kastracje, bądź sterylizację, jeżeli nie chce się mieć potomstwa, zdecydowanie warto się na te zabiegi zgodzić. Po przywiezieniu kota do domu, warto ma dać na początek szansę zapoznania się tylko z jednym pomieszczeniem. Danie mu od razu do dyspozycji całego mieszkania może go przytłoczyć i tylko wzmóc potrzebę ucieczki. W tym pomieszczeniu powinna również stać kuweta. Dopiero, gdy nauczy się z niej korzystać i oswoi tym pokojem, można jego okno na świat odrobinę otworzyć. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości. Koty są indywidualistami i tylko od nich zależy, jak szybko przyzwyczają się do nowego właściciela i pomieszczenia. Często zwierzęta drapią i gryzą, bronią się, dlatego trzeba zachować względem zwierzaka dużą rozwagę. Kontakt na siłę nie odniesie skutku. Nawiązywanie nici porozumienia warto zacząć od drapania pupila po głowie. Gdy zacznie to akceptować, można spróbować delikatnie drapać go również pod brodą oraz po grzbiecie. Nie można od razu brać kota na ręce, ani przytulać go. Często nawet oswojone, lubiące kontakt z człowiekiem koty, nie lubią tego typu czułości. Gdy ma się pewność, że kot jest spokojny i pewny pomieszczenia, można zacząć go zostawiać samego na większym terytorium. Nie można jednak przenosić kuwety z miejsca na miejsce, gdyż zwierzak może zacząć brudzić, gdzie popadnie, gdyż będzie czuł się oszukany, nie mogąc znaleźć swojej kuwety. Jeżeli jednak znajdzie się nieczystości kota poza kuwetą, należy je dokładnie wyczyścić i zdezynfekować specjalistycznymi produktami, by kot nie czuł swojego zapachu i nie załatwiał się tam częściej.

Nie każdy miłośnik psów może sobie pozwolić na prz…

Nie każdy miłośnik psów może sobie pozwolić na przygarniecie pupila do swojego domu. Nawet, jeśli posiadasz odpowiednie warunki mieszkaniowe, może się okazać, że nie masz po prostu czasu na właściwą opiekę. Jeśli cały dzień spędzasz w pracy i nikogo z domowników nie ma w tym czasie w domu, zakup psa nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli mimo to, brakuje Ci zwierzęcia w domu, możesz rozważyć posiadanie kota. W ostatnim czasie duże zainteresowanie budzi typowo domowy kot, rasy Ragdoll. Jego cecha charakterystyczna jest to, że z reguły ma on niebieskie piękne oczy. Jego nazwę można przetłumaczyć dosłownie jak szmaciana lakę. Koty tej rasy, kiedy weźmiesz je na ręce staja się całkowicie bezwładne i ma się wrażenie, że faktycznie są jak lalka. Kolor ich sierści może być biały, srebrny, czekoladowy. Bardzo często innej barwy są łapy.

Ragdoll jest bardzo puszysty, a jego ogon przypomina ogon kota perskiego. Jeśli chcesz zaopiekować się tą właśnie rasą, musisz mieć świadomość, że jest to kot całkowicie domowy. uwielbia towarzystwo dzieci, jednak z natury jest bardzo powolny i raczej leniwy. Niektórzy twierdzą, że nie jest wskazane, aby wychodził na świeże powietrze, ponieważ bardzo łatwo zapada na rożnego rodzaju infekcje, co odróżnia go od innych ras. Jednak inni hodowcy podkreślają, że to zależy od kota i jego osobowości. Jedne uwielbiają śnieg, inne trzęsą się jak galareta i od razu chorują. Należy więc obserwować reakcje Ragdolla, kiedy zaplanujemy z nim spacer. Najlepiej zaprzyjaźnić się z hodowcą, który posiada rodowód dla danego kota. Ragdolle są bardzo często uczestnikami rożnego rodzaju wystaw kotów, dlatego ich pochodzenie jest niezwykle ważne. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Może jeść zarówno karmę suchą jak i mokrą. Jednak tę drugą nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Sucha karmę Ragdoll powinien mieć dostępną przez cały czas, podobnie jak wodę. Prawda jest taka, że kiedy kot zgłodnieje sam podejdzie do jedzenia. Dlatego w żadnym wypadku nie należy go do tego zmuszać.

Możliwość komentowania jest wyłączona.