Lipiec 2018
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
  Oswajanie nowego kota
  Przygarnięcie kotka ze schroniska jest doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że często są to zwierzęta nie do końca oswojone, które boją się człowieka i nie umieją jeszcze funkcjonować w normalnych, mieszkalnych warunkach. Przede wszystkim, zwierzę powinno zostać na początku zaszczepione, odpchlone i odrobaczone. Kontrola weterynaryjna jest podstawowym elementem, który należy wykonać po wzięciu zwierzęcia ze schroniska. Często lekarz proponuje kastracje, bądź sterylizację, jeżeli nie chce się mieć potomstwa, zdecydowanie warto się na te zabiegi zgodzić. Po przywiezieniu kota do domu, warto ma dać na początek szansę zapoznania się tylko z jednym pomieszczeniem. Danie mu od razu do dyspozycji całego mieszkania może go przytłoczyć i tylko wzmóc potrzebę ucieczki. W tym pomieszczeniu powinna również stać kuweta. Dopiero, gdy nauczy się z niej korzystać i oswoi tym pokojem, można jego okno na świat odrobinę otworzyć. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości. Koty są indywidualistami i tylko od nich zależy, jak szybko przyzwyczają się do nowego właściciela i pomieszczenia. Często zwierzęta drapią i gryzą, bronią się, dlatego trzeba zachować względem zwierzaka dużą rozwagę. Kontakt na siłę nie odniesie skutku. Nawiązywanie nici porozumienia warto zacząć od drapania pupila po głowie. Gdy zacznie to akceptować, można spróbować delikatnie drapać go również pod brodą oraz po grzbiecie. Nie można od razu brać kota na ręce, ani przytulać go. Często nawet oswojone, lubiące kontakt z człowiekiem koty, nie lubią tego typu czułości. Gdy ma się pewność, że kot jest spokojny i pewny pomieszczenia, można zacząć go zostawiać samego na większym terytorium. Nie można jednak przenosić kuwety z miejsca na miejsce, gdyż zwierzak może zacząć brudzić, gdzie popadnie, gdyż będzie czuł się oszukany, nie mogąc znaleźć swojej kuwety. Jeżeli jednak znajdzie się nieczystości kota poza kuwetą, należy je dokładnie wyczyścić i zdezynfekować specjalistycznymi produktami, by kot nie czuł swojego zapachu i nie załatwiał się tam częściej.

Najwierniejszy przyjaciel

Właściciele i miłośnicy zwierząt mówią, że najwierniejszym przyjacielem człowieka jest pies. I nie chodzi tu o wyjątkowe rasy, czy rodowody. Można powiedzieć nawet więcej. Najwierniejsze psy to te, które potocznie zwane są mieszańcami, czyli zwykłe kundle. To one doceniają pielegnację ze strony właściciela, to one potrafią odwdzięczyć się wyjątkową wiernością. Znane są nawet przypadki, które powodują u innych wzruszenie. Nie rzadko bowiem zdarza się, ze po śmierci swojego pana, pies nagle zaczyna chorować z tęsknoty, lub siedzi całymi dniami i nocami w miejscu jego pochówku. Taka miłość, jak mówią właściciele psów, jest naprawdę niespotykana. Znane są tez powiedzenia, ze właśnie wierności człowiek powinien uczyć się od psa. Wśród tych najwierniejszych, bardzo często można spotkać również te, które są wcześniej zabrane ze schroniska.

A takich jest naprawdę wiele. Jeśli w przeszłości dotknęła ich jakaś trauma, były bite, głodzone, maltretowane – one doceniają miłość nowych właścicieli szczególnie. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, ze posiadanie psa, to wielka odpowiedzialność. Bez względu na porę roku, trzeba wychodzić z nim na świeże powietrze. Niezależnie od tego, czy za oknem jest mróz minus 20 stopni, czy upał + 35. Pies musi zaczerpnąć świeżego powietrza, musi się wybiegać, załatwić potrzebę fizjologiczna. I tu również ukłon w stronę właścicieli. Coraz więcej jest bowiem takich, którzy sprzątają na szczęście po swoim pupilu. W punktach z akcesoriami dla zwierząt można bez trudu kupić zestaw do sprzątania po psie. Jeśli właściciel tego nie robi, może zostać ukarany grzywną za zaśmiecanie miejsc publicznych. Należy też stosować się do przepisów ustawy, która mówi, ze psa trzeba wyprowadzać na spacer na smyczy, aby nie stanowiły zagrożenia dla innych. Nawet jeśli dla nas pies jest cudowny, w stosunku do innych ludzi i zwierząt może wybuchnąć agresją. A wtedy możemy mieć nie lada kłopot. Zanim jednak zdecydujesz się na posiadanie psa poczytaj ile obowiązków czeka Cie z nowym domownikiem. Sam oceń, czy jesteś w stanie im podołać.

4 odpowiedzi na „Najwierniejszy przyjaciel