Lipiec 2018
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
  Oswajanie nowego kota
  Przygarnięcie kotka ze schroniska jest doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że często są to zwierzęta nie do końca oswojone, które boją się człowieka i nie umieją jeszcze funkcjonować w normalnych, mieszkalnych warunkach. Przede wszystkim, zwierzę powinno zostać na początku zaszczepione, odpchlone i odrobaczone. Kontrola weterynaryjna jest podstawowym elementem, który należy wykonać po wzięciu zwierzęcia ze schroniska. Często lekarz proponuje kastracje, bądź sterylizację, jeżeli nie chce się mieć potomstwa, zdecydowanie warto się na te zabiegi zgodzić. Po przywiezieniu kota do domu, warto ma dać na początek szansę zapoznania się tylko z jednym pomieszczeniem. Danie mu od razu do dyspozycji całego mieszkania może go przytłoczyć i tylko wzmóc potrzebę ucieczki. W tym pomieszczeniu powinna również stać kuweta. Dopiero, gdy nauczy się z niej korzystać i oswoi tym pokojem, można jego okno na świat odrobinę otworzyć. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości. Koty są indywidualistami i tylko od nich zależy, jak szybko przyzwyczają się do nowego właściciela i pomieszczenia. Często zwierzęta drapią i gryzą, bronią się, dlatego trzeba zachować względem zwierzaka dużą rozwagę. Kontakt na siłę nie odniesie skutku. Nawiązywanie nici porozumienia warto zacząć od drapania pupila po głowie. Gdy zacznie to akceptować, można spróbować delikatnie drapać go również pod brodą oraz po grzbiecie. Nie można od razu brać kota na ręce, ani przytulać go. Często nawet oswojone, lubiące kontakt z człowiekiem koty, nie lubią tego typu czułości. Gdy ma się pewność, że kot jest spokojny i pewny pomieszczenia, można zacząć go zostawiać samego na większym terytorium. Nie można jednak przenosić kuwety z miejsca na miejsce, gdyż zwierzak może zacząć brudzić, gdzie popadnie, gdyż będzie czuł się oszukany, nie mogąc znaleźć swojej kuwety. Jeżeli jednak znajdzie się nieczystości kota poza kuwetą, należy je dokładnie wyczyścić i zdezynfekować specjalistycznymi produktami, by kot nie czuł swojego zapachu i nie załatwiał się tam częściej.

Najlepszy pies świata

Rasa uwielbiana przez wszystkich, zarówno małych, jak i dużych. Pies zawsze szczęśliwy, zadowolony i skory do zabawy, wieczne dziecko. Przy tym również inteligentny i wierny. Labrador retriever jest jednym z najukochańszych psów na świecie. Dużych rozmiarów, osiąga wagę do prawie czterdziestu kilogramów i wysokość do około sześćdziesięciu centymetrów, jest oazą łagodności. Najpopularniejsze kolory to biszkoptowy, czekoladowy i czarny. Dzieci go uwielbiają, a on odwdzięcza im się tym samym, nie reaguje na ciągnięcie za ucho, wsiadanie na niego jak na konia, czy łapanie za ogon, gdyż po prostu uwielbia towarzystwo człowieka. Zawsze skory do zabawy, chętny na długi spacer, jest również doskonałym kompanem do uprawnia sportów, joggingu, czy jazdy na rowerze. Idealny pies dla wielodzietnej rodziny, gdyż zawsze akceptuje nowych jej członków. Najlepiej czuje się na dużej przestrzeni i w ogrodzie, dlatego jest to pies polecany do domków, a nie do małych mieszkań. Jednak łagodny charakter i przyjazne usposobienie to nie jedyne cechy tej rasy psów.

Labradory są psami bardzo inteligentnymi, wykorzystywanymi zarówno w rehabilitacji osób chorych, jak i szkolone do pomocy niepełnosprawnym, czy pracy na policji, bądź w ratownictwie. Labrador po wielomiesięcznym treningu staje się nieodłącznym towarzyszem osoby niewidomej i jest w tanie wykonywać za nią wiele czynności i ułatwiać codziennie funkcjonowanie. Na policji, po treningu, potrafi wywęszyć narkotyki, czy natrafić nawet na najmniejszy ślad. Coraz częściej wykorzystywany również przy leczeniu małych dzieci, dla których kontakt z takim kochanym zwierzakiem jest okazją do pełnego uśmiechu. Labradory sprawdzają się wszędzie i w każdych warunkach, są wierne, przyjacielskie i jak żadna inna rasa, uwielbiają człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że są to duże psy, które potrzebują dużo ruchu, dużo uwagi i miłości człowieka. Mają również niestety tendencję do tycia, dlatego trzeba uważnie obserwować ich podjadanie i nie dokarmiać poza porami posiłku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.