Sierpień 2018
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Oswajanie nowego kota
  Przygarnięcie kotka ze schroniska jest doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że często są to zwierzęta nie do końca oswojone, które boją się człowieka i nie umieją jeszcze funkcjonować w normalnych, mieszkalnych warunkach. Przede wszystkim, zwierzę powinno zostać na początku zaszczepione, odpchlone i odrobaczone. Kontrola weterynaryjna jest podstawowym elementem, który należy wykonać po wzięciu zwierzęcia ze schroniska. Często lekarz proponuje kastracje, bądź sterylizację, jeżeli nie chce się mieć potomstwa, zdecydowanie warto się na te zabiegi zgodzić. Po przywiezieniu kota do domu, warto ma dać na początek szansę zapoznania się tylko z jednym pomieszczeniem. Danie mu od razu do dyspozycji całego mieszkania może go przytłoczyć i tylko wzmóc potrzebę ucieczki. W tym pomieszczeniu powinna również stać kuweta. Dopiero, gdy nauczy się z niej korzystać i oswoi tym pokojem, można jego okno na świat odrobinę otworzyć. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości. Koty są indywidualistami i tylko od nich zależy, jak szybko przyzwyczają się do nowego właściciela i pomieszczenia. Często zwierzęta drapią i gryzą, bronią się, dlatego trzeba zachować względem zwierzaka dużą rozwagę. Kontakt na siłę nie odniesie skutku. Nawiązywanie nici porozumienia warto zacząć od drapania pupila po głowie. Gdy zacznie to akceptować, można spróbować delikatnie drapać go również pod brodą oraz po grzbiecie. Nie można od razu brać kota na ręce, ani przytulać go. Często nawet oswojone, lubiące kontakt z człowiekiem koty, nie lubią tego typu czułości. Gdy ma się pewność, że kot jest spokojny i pewny pomieszczenia, można zacząć go zostawiać samego na większym terytorium. Nie można jednak przenosić kuwety z miejsca na miejsce, gdyż zwierzak może zacząć brudzić, gdzie popadnie, gdyż będzie czuł się oszukany, nie mogąc znaleźć swojej kuwety. Jeżeli jednak znajdzie się nieczystości kota poza kuwetą, należy je dokładnie wyczyścić i zdezynfekować specjalistycznymi produktami, by kot nie czuł swojego zapachu i nie załatwiał się tam częściej.

Królewski kot

Uważany jest za największego arystokratę wśród kociej familii. Już w XV wieku ukochany był przez królewskich władców i trzymany na dworach jako piękne, puchate, miłe do głaskania zwierzątko. Popularny zarówno wśród hodowców, jak i miłośników kociego piękna, aczkolwiek wielu podchodzi do niego sceptycznie. Persy są bowiem specyficznymi kotami, o których często mówi się, że albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakteryzuje się sutym futrem w różnych kolorach, harmonijną budową ciała i okrągłą głową. Głowa idealnego persa powinna być dosyć duża, z małym wklęsłym nosem. Ogon zaś powinien być krótki i bardzo puszysty. Cechą charakterystyczną jest fakt, że ogona persa się nie czesze, gdyż straciłby swoje futerko, które często po wypadnięciu, już nie odrasta. Umaszczenie kota perskiego jest najróżniejsze, wyróżnia się koty o białym, czarnym, rudym, a nawet niebieskim włosiu. Kolorów tych, jest około stu pięćdziesięciu. Dorosły kot waży od około trzech do sześciu kilogramów.

Najważniejszy, obok pięknego wyglądu, jest jednak charakter persa. Są to koty mocno zrównoważone, które idealnie nadają się do trzymania w warunkach domowych. Mocno przywiązują się nawet do całej rodziny i wprost uwielbiają być rozpieszczane. Wszelkie głaskanie, drapanie po pyszczku i brzuszku, czesanie oraz smyranie za uszkiem jest mile widziane. Persy lubią również zabawę, chętnie biegają za sznurkiem i akceptują zabawy zarówno ze strony osobnika dorosłego, jak i dzieci. Co ciekawe, są dosyć cierpliwe nawet w stosunku do tej najmniejszej grupy wiekowej. Nie drapią i nie przejawiają agresji, szybko adaptują się do nowych warunków. Zazwyczaj również nie niszczą mebli, nie drapią tapet i nie są złośliwe. Jak na koty, dosyć szybko wybaczają i zapominają, domagając się w ramach przeprosin po prostu dodatkowej dawki pieszczoty. Jeśli chodzi o negatywne ich cechy, to bywają bardzo uparte, rozkapryszone oraz kochają być w centrum uwagi, przez co często nie lubią towarzystwa innego zwierzaka w mieszkaniu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.