Sierpień 2018
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Oswajanie nowego kota
  Przygarnięcie kotka ze schroniska jest doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że często są to zwierzęta nie do końca oswojone, które boją się człowieka i nie umieją jeszcze funkcjonować w normalnych, mieszkalnych warunkach. Przede wszystkim, zwierzę powinno zostać na początku zaszczepione, odpchlone i odrobaczone. Kontrola weterynaryjna jest podstawowym elementem, który należy wykonać po wzięciu zwierzęcia ze schroniska. Często lekarz proponuje kastracje, bądź sterylizację, jeżeli nie chce się mieć potomstwa, zdecydowanie warto się na te zabiegi zgodzić. Po przywiezieniu kota do domu, warto ma dać na początek szansę zapoznania się tylko z jednym pomieszczeniem. Danie mu od razu do dyspozycji całego mieszkania może go przytłoczyć i tylko wzmóc potrzebę ucieczki. W tym pomieszczeniu powinna również stać kuweta. Dopiero, gdy nauczy się z niej korzystać i oswoi tym pokojem, można jego okno na świat odrobinę otworzyć. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości. Koty są indywidualistami i tylko od nich zależy, jak szybko przyzwyczają się do nowego właściciela i pomieszczenia. Często zwierzęta drapią i gryzą, bronią się, dlatego trzeba zachować względem zwierzaka dużą rozwagę. Kontakt na siłę nie odniesie skutku. Nawiązywanie nici porozumienia warto zacząć od drapania pupila po głowie. Gdy zacznie to akceptować, można spróbować delikatnie drapać go również pod brodą oraz po grzbiecie. Nie można od razu brać kota na ręce, ani przytulać go. Często nawet oswojone, lubiące kontakt z człowiekiem koty, nie lubią tego typu czułości. Gdy ma się pewność, że kot jest spokojny i pewny pomieszczenia, można zacząć go zostawiać samego na większym terytorium. Nie można jednak przenosić kuwety z miejsca na miejsce, gdyż zwierzak może zacząć brudzić, gdzie popadnie, gdyż będzie czuł się oszukany, nie mogąc znaleźć swojej kuwety. Jeżeli jednak znajdzie się nieczystości kota poza kuwetą, należy je dokładnie wyczyścić i zdezynfekować specjalistycznymi produktami, by kot nie czuł swojego zapachu i nie załatwiał się tam częściej.

Długi tyłów, krótki łapki – jamnik

Jest uważany za jedną z najpopularniejszych ras psów zwłaszcza trzymanych w mieszkaniach. Znany jest już od czasów średniowiecza. Jamnik, bo o nim mowa, mimo swoich krótkich nóżek i długiego tułowia, jest doskonałym psem myśliwskim i gończym. Obecnie trzymany w domach jakom kompan życia rodzinnego, dawnej często wszechstronnie wykorzystywany był podczas polowań. Najbardziej popularne są jamniki o krótkiej sierści, jednak wyróżnia się jeszcze jamniki szorstkowłose oraz długowłose. Występują w różnych odcieniach brązu oraz czerni. Ich waga oscyluje w granicach od czterech do dziesięciu kilo, a wysokość do około trzydziestu kilku centymetrów. Łatwo więc zauważyć, że są to psy raczej niewielkich rozmiarów. Psy tej rasy są dosyć przyjacielskie, dlatego właśnie bardzo często wybierane są jako towarzysze osób samotnych, starszych. Bardzo dobrze czują się w mieszkaniach, ale ze względu na słaby kręgosłup, nie powinny zbyt często biegać po schodach, lepiej, żeby właściciel znosił i wnosił je na rękach.

Z racji swojego myśliwskiego rodowodu, lubią kopać, wytropią w ogródku wszelkie krety, szczuty, czy króliki. Mogą również denerwować się obecnością gryzoni takich jak chomiki w domu. Bardzo szybko przywiązują się do ludzi, jednak zdarza się, że nie przepadają za dziećmi. Jamniki krótkowłose są bardzo łatwe w pielęgnacji, nie trzeba ich ani czesać, ani strzyc. Nie potrzebują również specjalistycznej karmy, dzięki której ich włos byłby milszy w dotyku, czy bardziej błyszczący. Mają skłonności do tycia, dlatego trzeba uważać z rozpieszczaniem ich. Niejednokrotnie widzi się na ulicach jamniczki, który bardziej przypominają parówki, niż pieski. Co najważniejsze, jest to doskonały pies od mieszkania, gdyż łatwo adaptuje się do każdych warunków i nie potrzebuje dużej przestrzeni. Badania wskazują, że również nie szczeka zbyt wiele. Jamniki są psami bardzo popularnymi i często widzi się je na ulicach, co tylko powietrza fakt, jak bardzo lubiana jest ta rasa wśród ludzi i co za tym idzie, często wybierana.

Możliwość komentowania jest wyłączona.