Sierpień 2018
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Oswajanie nowego kota
  Przygarnięcie kotka ze schroniska jest doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że często są to zwierzęta nie do końca oswojone, które boją się człowieka i nie umieją jeszcze funkcjonować w normalnych, mieszkalnych warunkach. Przede wszystkim, zwierzę powinno zostać na początku zaszczepione, odpchlone i odrobaczone. Kontrola weterynaryjna jest podstawowym elementem, który należy wykonać po wzięciu zwierzęcia ze schroniska. Często lekarz proponuje kastracje, bądź sterylizację, jeżeli nie chce się mieć potomstwa, zdecydowanie warto się na te zabiegi zgodzić. Po przywiezieniu kota do domu, warto ma dać na początek szansę zapoznania się tylko z jednym pomieszczeniem. Danie mu od razu do dyspozycji całego mieszkania może go przytłoczyć i tylko wzmóc potrzebę ucieczki. W tym pomieszczeniu powinna również stać kuweta. Dopiero, gdy nauczy się z niej korzystać i oswoi tym pokojem, można jego okno na świat odrobinę otworzyć. Trzeba jednak pamiętać o cierpliwości. Koty są indywidualistami i tylko od nich zależy, jak szybko przyzwyczają się do nowego właściciela i pomieszczenia. Często zwierzęta drapią i gryzą, bronią się, dlatego trzeba zachować względem zwierzaka dużą rozwagę. Kontakt na siłę nie odniesie skutku. Nawiązywanie nici porozumienia warto zacząć od drapania pupila po głowie. Gdy zacznie to akceptować, można spróbować delikatnie drapać go również pod brodą oraz po grzbiecie. Nie można od razu brać kota na ręce, ani przytulać go. Często nawet oswojone, lubiące kontakt z człowiekiem koty, nie lubią tego typu czułości. Gdy ma się pewność, że kot jest spokojny i pewny pomieszczenia, można zacząć go zostawiać samego na większym terytorium. Nie można jednak przenosić kuwety z miejsca na miejsce, gdyż zwierzak może zacząć brudzić, gdzie popadnie, gdyż będzie czuł się oszukany, nie mogąc znaleźć swojej kuwety. Jeżeli jednak znajdzie się nieczystości kota poza kuwetą, należy je dokładnie wyczyścić i zdezynfekować specjalistycznymi produktami, by kot nie czuł swojego zapachu i nie załatwiał się tam częściej.

Czworonożny przyjaciel człowieka

Coraz więcej polskich rodzin decyduje się na psa. Wybierają go młode małżeństwa, rodziny z dziećmi, emeryci, czy nawet osoby samotne. Nie bez powodu bowiem uważa się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Być może nie można z nim rozmawiać, jednak wyczuwa nastrój swojego właściciela, przychodzi, gdy widzi jego smutek, kładzie się razem z nim, gdy wie, co się dzieje. Są rasy psów, które odczuwają silny instynkt opiekuńczy wobec dzieci, uwielbiają się z nimi bawić i pozwalają nawet ciągnąć się za ogon. Przykładem są labradory, które po prostu ubóstwiają towarzystwo drugiego człowieka, a zwłaszcza małego człowieczka. Są osoby, które wolą psy obronne, są tacy, którzy wybierają psy typowo kanapowe i do rozpieszczania, są też tacy, dla których pies nie musi być rasowy, byleby był fajnym towarzyszem.

Dlatego być może tak wiele osób decyduje się na adopcję małego psiaka ze schroniska. Często takie zwierzaka potrafią wykształcić więź i przywiązanie do swojego właściciela jeszcze głębszą niż psy rasowe, jaj gdyby czuły, że zostały uratowane. Ważne jest również, jeżeli chce się mieć zwierzaka, przemyśleć, jaka rasa będzie dla nas odpowiednia i czy dobrze będzie się jej żyło w małym mieszkaniu. Kupno alaskana, czy bernardyna do kawalerki zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Natomiast mały York odnajdzie się praktycznie wszędzie, być może dlatego jest to rasa, którą można najczęściej spotkać na polskich ulicach. Społeczeństwo upodobało sobie pieski tej rasy, ponieważ nie tylko słodko wyglądają, ale również szybko przywiązują się do właściciela, są inteligentne i posłuszne. Inne rasy często wybierane przez Polaków to jamniki oraz labradory, które ze względu na swój charakter, skłonność do zabawy, ale i inteligencję, często wybierane są przez rodziny z dziećmi. Warto jednak pamiętać, że wybór rasy, to kwestia drugorzędna. Najpierw trzeba się zastanowić, czy będzie się w stanie zapewnić psu dom, mieć dla niego czas, możliwość wychodzenia z nim na spacery i odwdzięczenia się taką miłością, jaką czworonóg obdarzy nas.

Możliwość komentowania jest wyłączona.